The Roman Catholic Archdiocese of Atlanta  

Archbishop DonnellanMost Rev. Thomas A. Donnellan

“Ministrare Non Ministrari”

Biographical Dates

Born: January 24, 1914
Ordained priest: June 3, 1939
Ordained bishop: April 9, 1964
Installed as Archbishop of Atlanta: July 16, 1968
Died: October 15, 1987

Archbishop Thomas A. Donnellan was appointed the second Archbishop of Atlanta on May 24, 1968 and was installed on July 16, 1968. Archbishop Donnellan, 54 years old at the time, was a native of New York City. Prior to his Atlanta appointment he had served four years as Bishop of Ogdensburg, New York.

The population of the Atlanta Archdiocese tripled during his 19 years as Archbishop and the number of Catholics grew from 50,000 in 1968 to 175,000. Thirty-two parishes were established during this time. Archbishop Donnellan suffered a stroke on May 1, 1987 and died on October 15, 1987.

Selected News Stories from The Georgia Bulletin

Note: Links to The Georgia Bulletin articles open in a new window.